Norwegian med nye bergensruter
5. desember, 2009 Av Redaksjonen
Publisert i Nyheter, Reiseliv, Samferdsel

Norwegian satser sterkt på vestlandsturismen og forretningsmarkedet fra Bergen. Selskapet åpner seks nye utenlandsruter til Bergen fra mars neste år. De nye reisemålene er København, Stockholm, Barcelona, Roma, Kreta-Chania og Antalya i Tyrkia. Samtidig blir det flere avganger til London, samt til Dubrovnik og Split i Kroatia.
Med den nye satsingen til Norwegian kan regionen få over 80.000 reisende til Bergen i løpet av ett år. Det vil utgjøre en omsetning på flere hundre millioner kroner i året, og bidra til en betydelig økning i antall arbeidsplasser på Vestlandet, skriver selskapet i en pressemelding.

Norwegian-maskin ved landing. Fotograf: Hans Olav Nyborg/Norwegian
– Vi ønsker å være med på å utvikle Vestlandet som et fantastisk reisemål for utenlandske turister. Samtidig vet vi at det har vært en krevende tid også for turismen i regionen, som følge av finanskrisen. Med vår sterke satsing kan vi fly inn over 80.000 passasjerer til Vestlandsregionen i løpet av ett år. Når vi ser dette i lys av vestlendingenes sterke ønske om et økt rutetilbud til blant annet London, Stockholm og København, mener vi alt ligger til rette for å stasjonere et nytt basefly i Bergen, sier Bjørn Kjos, administrerende direktør i Norwegian.
København og Stockholm vil flys hver dag, unntatt lørdag. Roma og Barcelona får to ukentlige avganger, mens Kreta og Antalya vil flys en gang i uken.
Norwegian har allerede lansert en direkterute mellom Bergen og Tromsø, som starter opp i mars. Hensikten med ruten er i tillegg til å gi forretningsreisende et godt direktetilbud også å knytte to sterke turistregioner sammen.
To daglige avganger til London
Norwegian øker fra ti til tretten ukentlige avganger på ruten Bergen – London fra vinteren 2010. Mandag til fredag og søndag vil selskapet fly to daglige avganger.
De nye avgangene vil forbedre fleksibiliteten for de reisende, enten man skal til London i forbindelse med jobb eller fritid.
De nye rutene kom i salg fredag 4. desember.
Dette er selvsagt gode nyheter for Bergen Reiselivslag, som i en pressemelding fredag skriver:
Satsingen fra Norwegian medfører også en større markedssatsing fra vår region på disse markedene. Med midler fra ruteutviklingsprosjektet prosjektet FlyBGO hvor fylkeskommunene i Sogn og Fjordane, Hordaland samt Bergen kommune er aktivt inne med finansiering, vil vi i samarbeide med Norwegian og andre partnere i regionalt reiseliv, gjennomføre en rekke markedsaktiviteter i disse markedene. Se blant annet www.flyBGO.no . Bergen Reiselivslag er operativ aktør for dette prosjektet.
Med frafall fra Englandsbåten i 2008 har vi sett et fall fra dette hittil vårt viktigste utenlandsmarked. Flere flyruter fra dette marked gjør oss i stand til å kompensere og kanskje øke i årene som kommer. London er også et viktig knutepunkt for trafikk fra resten av verden.
Bergen som innfallsport til de norske fjordene har opplevd en meget sterk økning i antall flyruter fra internasjonale destinasjoner de siste 3-4 årene. For å kunne utvikle et aktivt og helårlig reiselivstilbud, er vi usedvanlig avhengig av å ha en åpen tilgjengelighet til våre viktigste markeder. De nye destinasjonene supplerer nå meget bra andre destinasjoner som har direkte tilgang til Bergen. Dette er viktig for både internasjonal ferie- og fritidstrafikk, Bergens rolle som en stor internasjonal kongressby, men det er også viktig for regionalt næringsliv som nå får en nærmere kontakt med sine eksportmarkeder.
Foto: Bjørn Kjos, adm. dir. i Norwegian Air Shuttle. Fotograf: Kjetil Ree/Wikipedia





























