Hoist Technology og Locatel går sammen og blir Europas største hotelleverandør
Den svenske hotelleverandøren, Hoist Technology, og den franske leverandøren til hoteller og helsevesen, Locatel, fusjonerer og blir sammen den største hotelleverandøren på det europeiske markedet. Selskapet er representert i 14 land i Europa og Midtøsten, med videreforhandlere i flere andre land. Dato for sammenslåing er satt til 8.april, og selskapet blir til HoistLocatel. Fusjonen har vokst frem gjennom et forretningssamarbeid siden 2012.
– Etter mer enn ett år med suksessfullt samarbeid med Locatel, er dette et naturlig skritt videre som vil komme kundene i Europa til gode. Vårt mål er å kunne levere til alle størrelser overnattingsbedrifter, både frittstående og hotellkjeder, med de mest avanserte systemer for å støtte og øke kundenes lønnsomhet. Fremtidige produkter vil kreve sterke leverandører som har midler til å utvikle sine produkter og som kan støtte kundene sine over tid, sier Malcolm Lindblom, CEO i Hoist Technology.
I dag har Hoist Technology en sterk posisjon som leverandør for både frittstående hoteller og hotellkjeder i midtsjiktet 2-4 stjerners, mens Locatel er veletablert fra midtsjiktet og opp til luksussegmentet med 4-5 stjerners hoteller. Denne kombinasjonen vil gjøre HoistLocatel til en sterk leverandør for alle deler av bransjen.
Hoist Technology og Locatel inngikk et samarbeid i 2012, og har markedsført produktene på tvers av markedene på en suksessfull måte. Fusjonen vil gi flere fordeler til bedriftene og deres kunder. Hovedmålene med sammenslåingen er:
- Bredere sortiment og servicetilbud på ett og samme sted til alle kategorier overnattingsbedrifter og et solid tilbud til helsevesen i de nordiske land
- Sterkere produktutvikling ved å slå sammen to erfarne utviklingsteam
- Større volum gjennom økt geografisk tilgang
Dette betyr at HoistLocatel vil kunne drive mer kostnadseffektivt og på samme tid ha økte ressurser for produktutvikling. Økt kostnadskontroll må til for å kunne tilby bedre produkter til lavere pris. Dette får vi gjennom økt volum, noe som kan være vanskelig å håndtere for mindre leverandører.
– Avgjørende for våre bedrifter, er at de ansatte på begge sider er ekstremt engasjert i hotellbransjen, med utstrakt forståelse for hvordan våre systemløsninger kan gjøre kundenes drift mer lønnsom. Vårt mål er å tilby komplette løsninger som øker kundenes lønnsomhet, og som en fullserviceleverandør har vi ansatte for å kunne håndtere alle deler av en forretning, fra markedsføring og salg til installasjon og support. Det er våre kunders garanti for en sikker og langsiktig investering, sier Pierre Lestage, CEO i Locatel.
Hoist Technology har økt sin omsetning kraftig de siste ti årene, delvis grunnet strategien med tre-årsplaner. Dette er en noe HoistLocatel vil fortsette med, for å kunne utvikle det beste av systemer til europeiske hoteller.
HoistLocatel blir basert i Sverige med hovedkontor i Stockholm, og Malcolm Lindblom vil fungere som CEO. Pierre Lestage vil fortsette som seniorkonsulent i HoistLocatel og forblir i selskapet for å sørge for kontinuitet og støtte. Selskapet vil dekke en stor del av Europa, som betyr at europeiske hotellkjeder vil ha muligheten til å bruke samme leverandør på tvers av landegrenser. HoistLocatel vil også etableres i Midtøsten og med videreforhandlere over hele verden.
HoistLocatel vil være en fullserviceleverandør med et tilbud som inkluderer systemløsninger og -produkter, installasjon, service og support, hosting, IT-tjenester og finansieringsløsninger. Selskapets kunder vil hovedsaklig være innen hotellbransjen, men HoistLocatel vil også levere IT-løsninger for helsevesen og offentlige virksomheter.
Logo: Hoist Technology